نوار تیپ چیست؟

لوله ای نواری شکل با ضخامت کم از جنس پلی اتیلن است، نوار تیپ در تمام طول خود دارای قطره چکان با آبدهی معین و تعریف شده ای می باشد و معمولا برای کشت های ردیفی مانند گوجه فرنگی و ذرت بکار برده می شود.

نوار تیپ به دو نوع کلی زیر تقسیم بندی می شود:

 1. نوار تیپ درزدار یا بغل دوخت
 2. نوار تیپ پلاک دار یا خارجی

در سال های اخیر استفاده از نوار آبیاری قطره ای برای کشت های ردیفی در مزارع بزرگ بسیار رونق گرفته است. از مزیت های مهم نوار قطره ای می توان به افزایش سطح زیر کشت اشاره کرد. به عنوان مثال شخصی که تاکنون با سهمیه آب کشاورزی خود، سالیانه 5 هکتار ذرت کشت می نموده است، در صورت استفاده از طرح آبیاری قطره ای و خرید نوار تیپ می تواند سالیانه 17 هکتار ذرت را کشت و آبیاری نماید.

بیشتر بخوانید: لوله پلی اتیلن در مشهد

اگر شما هم می خواهید در مصرف آب کشاورزی خود صرفه جویی نمایید و از دیگر مزایای کشت با نوار آبیاری قطره ای بهره مند شوید از خرید نوار تیپ HK drip غافل نشوید. برای خرید مستقیم و بی واسطه نوار آبیاری قطره ای از کارخانه با شماره 05132464003 تماس بگیرید.

کاربرد نوارتیپ:

نوار تیپ برای کشت های ردیفی صیفی جات استفاده می شود. برای این منظور آب با لوله پلی اتیلن و یا لوله نخدار (لی فلت) به محل زمین کشاورزی منتقل می شود. سپس برای هر ردیف طول یک خط نوار تیپ پهن می کنیم، آنگاه نوار قطره ای را با استفاده از شیر لی فلت به لوله نخدار (لی فلت) متصل می کنیم. برای اتصال نوار تیپ به لوله نخدار از شیر لی فلت، و برای اتصال نوارتیپ به لوله پلی اتیلن 63 یا 90 از شیر تیپ به 16 استفاده می نماییم.

موارد استفاده از نوارتیپ در کشت های رایج:

 • نوار تیپ گندم
 • نوار تیپ جو
 • نوار تیپ ذرت
 • نوار تیپ سیب زمینی
 • نوار تیپ پیاز
 • نوار تیپ گوجه فرنگی
 • نوار تیپ خیار
 • نوار تیپ هندوانه
 • نوار تیپ خربزه
 • نوار تیپ لوبیا

در اینجا چند پرسش پر تکرار شما عزیزان را بررسی می نماییم و پاسخ خواهیم داد.

– فشار مورد نیاز نوار تیپ چقدر است؟

پاسخ: حداقل فشار مورد نیاز نوار تیپ آبیاری قطره ای 0.7 و حداکثر فشار نوار تیپ قطره ای 1.2 بار می باشد.

– فشار کارکرد درج شده بر روی بسته بندی نوار تیپ یعنی چه؟

پاسخ: هر شرکت و کارخانه تولید نوار تیپ فشار استاندارد نوار تیپ تولید شده خود را با توجه به نوع مواد اولیه نوار تیپ، ضخامت نوار تیپ، فاصله قطره چکان نوار تیپ و آبدهی نوار تیپ درزدار بر روی بسته بندی خود درج می نماید. بدیهی است گارانتی تضمین شده توسط شرکت تولیدی نوار تیپ بغل دوخت فقط در محدوده فشار کاری درج شده روی بسته بندی می باشد و در صورت ترکیدگی و یا آبدهی نامنظم نوار تیپ در خارج از فشار کاری شرکت تولید کننده هیچگونه مسئولیتی نخواهد پذیرفت.

– یک فصل زراعی شامل چه مدت زمانی می باشد؟

پاسخ: یک فصل زراعی برای محصولات کشاورزی متفاوت می باشد و به منطقه جغرافیایی، نوع بذر یا نهال و … بستگی دارد. به طور میانگین و از نظر حقوقی یک فصل زراعی را معادل سه ماه در نظر بگیرید.

– نوار تیپ بغل دوخت بهتر است یا نوار تیپ پلاک دار؟

پاسخ: مهم کیفیت و کارایی نوار تیپ است، نوع آن مهم نیست. برای کشت هایی که مدت زمان 5 الی 6 ماه نیاز به آبیاری دارند نوار تیپ پلاک دار مناسب تر می باشد.

– آیا نوار تیپ پلاک دار ایرانی بخریم یا خیر؟

پاسخ: با توجه به سابقه و زمان کم از شروع تولید نوارهای پلاک دار در داخل ایران و همچنین فرآیند متفاوت تولید و حساسیت بسیار بالا در کنترل کیفی و تولید نوارتیپ پلاک دار، خرید آن توصیه نمی شود.

– نوار تیپ درز وسط چیست؟

پاسخ: به نوع خاصی از نوار های بغل دوخت که خروجی قطره چکان های نوار تیپ بجای حاشیه و کنار نوار تیپ در وسط آن می باشد، نوار تیپ درز وسط یا نوار تیپ تی (T) گفته می شود.

– هر بسته نوار تیپ چند متر است؟

پاسخ: هر رول (بسته) نوار تیپ ایرانی 1000 متر و هر رول (کلاف) نوار تیپ خارجی 1000 ، 2000 و یا 3000 متر می باشد.

– عمر نوار تیپ چقدر است؟

پاسخ: طول عمر نوار تیپ ایرانی معادل یک فصل زراعی (سه ماه) و طول عمر نوار تیپ پلاک دار خارجی 1 الی 3 سال زراعی با توجه به کیفیت نوار تیپ می باشد. مراقبت و نگهداری کشاورز از نوار تیپ و رعایت دستورالعمل های شرکت تولیدی نوار تیپ تاثیر بسزایی در عمر نوار تیپ دارد.

– هزینه نوار تیپ برای یک هکتار چقدر است؟

پاسخ: هزینه نوار تیپ برای هر هکتار با نوع کشت مرتبط می باشد. فاصله ردیف های کشت نوار تیپ درزدار با توجه به نوع محصول زراعی متفاوت می باشد. در جدول زیر متراژ لازم برای هر هکتار با فاصله های مختلف درج شده است. کافی است با توجه به نوع کشت خود و فاصله ردیف ها متراژ لازم در هکتار را ضربدر قیمت نوار تیپ بغل دوخت کنید تا هزینه نوار تیپ برای یک هکتار محاسبه شود.

مقدار نوار تیپ لازم برای یک هکتار فاصله نوار تیپ در هر ردیف
50000 متر 20 سانتیمتر
33500 متر 30 سانتیمتر
25000 متر 40 سانتیمتر
20000 متر 50 سانتیمتر
16500 متر 60 سانتیمتر
14000 متر 70 سانتیمتر
12500 متر 80 سانتیمتر
11000 متر 90 سانتیمتر
10000 متر 100 سانتیمتر
9000 متر 110 سانتیمتر
8000 متر 120 سانتیمتر
7500 متر 130 سانتیمتر
7000 متر 140 سانتیمتر
6500 متر 150 سانتیمتر
6000 متر 160 سانتیمتر
5800 متر 170 سانتیمتر
5500 متر 180 سانتیمتر
5000 متر 200 سانتیمتر

– طول نوار تیپ در هر ردیف چند متر باشد؟

پاسخ: طول استاندارد برای نوار تیپ 20 cm با فشار کارکرد یک بار در زمین های مسطح 80 متر می باشد.

– اتصال نوار تیپ به لوله نخدار را  چگونه انجام دهیم؟

پاسخ: با استفاده از شیر لی فلت می توان نوار تیپ را به لوله نخدار و یا لوله لی فلت متصل کرد.

– چگونه نوار تیپ را به لوله پلی اتیلن وصل کنیم؟

پاسخ: با استفاده از واشر و شیر تیپ به 16

– نوار تیپ ارزان از کجا بخریم؟

پاسخ: برای خرید نوار تیپ ارزان هیچگاه عجله نکنید، سعی کنید نوار تیپی خرید کنید که گارانتی معتبر داشته باشد. ضخامت نوار تیپ بغل دوخت و وزن نوار تیپ می تواند در قیمت نوار تیپ تاثیر داشته باشد، بنابراین هنگام خرید نوار تیپ ارزان به نکات فوق توجه کنید.

– شستشوی نوار تیپ درزدار به چه منظور انجام می شود؟

پاسخ: پس از اتمام هر نوبت تزریق کود محلول با استفاده از تانک تزریق کود، می بایست حداقل به مدت پنج دقیقه به آبیاری زمین ادامه دهید تا از بسته شدن احتمالی روزنه های نوار تیپ بر اثر کود جلوگیری کنید. همچنین در صورتیکه از نوار تیپ پلاک دار استفاده می کنید و قصد استفاده مجدد از نوار تیپ را در فصل زراعی بعدی دارید، در پایان فصل نوار تیپ را شستشو دهید.

– نوار قطره ای در چه فواصلی تولید می شود؟

پاسخ: نوار تیپ با فاصله قطره چکان 10 ، 20 و 30 cm تولید می شود.

– فاصله رایج نوار آبیاری قطره ای تیپ چند سانت می باشد؟ فاصله 20 سانت

– نوار تیپ ایرانی چیست؟ همان نوار تیپ درزدار می باشد که به نوار تیپ بغل دوخت نیز معروف است.

– برای خرید نوار تیپ مشهد کجا برویم؟

پاسخ: برای خرید نوار قطره ای مشهد کافی است با تلفن 05132464003 تماس بگیرید.

– لوله تیپ آبیاری قطره ای چیست؟

پاسخ: همان نوار تیپ می باشد. از نام های دیگر نوارتیپ می توان به نوار قطره ای و نوار آبیاری قطره ای اشاره کرد.

– نوار تیپ بارانی چیست؟

پاسخ: برای آبیاری بارانی از لوله تاشو بارانی استفاده می شود. از آنجایی که لوله های تاشو نیز مانند نوار قطره ای بصورت نواری شکل و با ضخامت کم تولید می شوند، برخی افراد به اشتباه نام نوار تیپ بارانی برای لوله های تاشو بارانی بکار می برند. برای اطلاعات بیشتر در مورد لوله های تاشو بارانی به صفحه مربوط مراجعه نمایید.

– آیا نوار تیپ اصفهان بخریم یا خیر؟

پاسخ: با توجه به تولید نوار تیپ آبیاری قطره ای در شهرهای مختلف ایران و کیفیت مناسب نوار قطره ای در این شهرها باید به کیفیت نوار آبیاری قطره ای توجه کنیم. صنایع کشاورزی هژبری و کریمی با بیش از 15 سال تجربه موفق در مشهد و سایر شهرهای ایران از جمله اصفهان، تهران، یزد و شیراز آماده است تا با شما کشاورزان و فروشنده های محترم همکاری نماید. بهترین قیمت نوار تیپ قطره ای و گارانتی معتبر نوار تیپ را از ما بخواهید.

– فشار مورد نیاز نوار تیپ قطره ای چند بار است؟ یک بار

آبدهی نوار تیپ آبیاری قطره ای:

آبدهی یا همان دبی نوار تیپ با فشار آب رابطه مستقیم دارد. به عبارت دیگر هر چه فشار آب بیشتر باشد، آبدهی هر قطره چکان نوار تیپ قطره ای بیشتر می شود. برای محاسبه مقدار آب مورد نیاز نوار تیپ در متراژ مشخص از فرمول زیر استفاده کنید:

در این فرمول فاصله قطره چکان نوار قطره ای بر حسب متر، طول کل نوار تیپ مصرفی در سیستم آبیاری بر حسب متر، آبدهی هر قطره چکان نوار تیپ بر حسب لیتر در ساعت و عدد بدست آمده آبدهی کل سیستم بر حسب لیتر بر دقیقه می باشد.

فیلتراسیون در نوار تیپ قطره ای:

جهت جلوگیری از انسداد روزنه های نوار قطره ای استفاده از فیلتراسیون مناسب با سیستم آبیاری قطره ای الزامی است. حداقل مش برای فیلتراسیون نوار تیپ پلاک دار 120 میکرون و برای نوار تیپ درزدار 150 میکرون پیشنهاد می شود.

اتصالات نوار تیپ: برای آشنایی بیشتر با اتصالات نوار تیپ می توانید به صفحه اتصالات آبیاری قطره ای مراجعه نمایید. اتصالات مهم نوار تیپ عبارتند از:

شیر نوار تیپ

شیر تیپ به لی فلت

شیر نوار تیپ به 16

شیر نوار تیپ به 1/2

رابط تیپ

رابط تیپ به تیپ پیچی

رابط تیپ به تیپ کشویی

رابط تیپ به 16

واشر بست ابتدایی

واشر 16 قطره ای

واشر 18 قطره ای

تولید نوار تیپ درزدار: برای تولید نوار تیپ درزدار یا بغل دوخت می توان از انواع دستگاههای پر سرعت و با کیفیت ایرانی و همچنین دستگاه نوار تیپ چینی استفاده نمود.

ضخامت نوار تیپ: نوار قطره ای با ضخامت های 175 و 200 میکرون تولید می شود که نوع نوار تیپ 175 میکرون 20 سانت رایج تر می باشد.

برای استعلام قیمت نوار تیپ با شماره 05132464003 تماس بگیرید و برای مشاهده قیمت روز نوار تیپ آبیاری قطره ای به صفحه لیست قیمت لوله و اتصالات مراجعه کنید.

بزودی عکس نوار تیپ درزدار و پلاک دار با کیفیت Full HD در سایت بارگذاری خواهد شد. برای مطرح کردن هرگونه سئوال در مورد نوار قطره ای از قسمت دیدگاه همین صفحه اقدام نمایید، پاسخگوی شما خواهیم بود. همچنین می توانید تاپیک های مورد علاقه خود را در مورد آبیاری کشاورزی در قسمت انجمن آبیاری وبسایت بصورت رایگان درج کنید و نظرات کارشناسی خود را با دیگر افراد علاقمند به اشتراک بگذارید.

 

×

 

برای ارتباط با پشتیبان آنلاین بصورت پیام متنی در واتساپ آیکون زیر را لمس کنید:

× ارتباط با پشتیبان آنلاین سایت