لوله های پلی اتیلن HK Drip در انواع سایز و فشار کاری مختلف

لوله پلی اتیلن چیست؟

همانطور که از نام گذاری مشخص است لوله های پلی اتیلن از مواد پلیمری تولید می شود. شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید مواد پلی اتیلن به تنهایی سفید رنگ و شفاف است، در موقع تولید مقدار کمی رنگدانه (در حدود 2 درصد) به آن اضافه می شود. لوله های موجود در بازار ایران همگی از نوع لوله پلی اتیلن تک جداره محسوب می شود. لوله پلی اتیلن سنگین HDPE (لوله پلی اتیلن با چگالی بالا) همان لوله هایی است که همیشه در همه جا میبینید، تولید این لوله ها بصورت شاخه ای و رولی انجام می شود. لوله پلی اتیلن سبک LDPE (لوله پلی اتیلن با چگالی پایین) همان لوله لودن و یا لوله قطره ای می باشد که در دو سایز لوله 16 میلیمتر و لوله 20 میلیمتر تولید می شود.

لوله پلی اتیلن فقط برای مصارف آب و گاز تولید می شود و برای انتقال دیگر سیالات مناسب نمی باشد، بر اساس استاندارد ملی ایران تولید کننده لوله پلی اتیلن با کاربرد آبرسانی لوله را با خطوط  آبی رنگ و تولید کننده لوله پلی اتیلن با کاربرد گازرسانی لوله را با خطوط  زرد رنگ تولید می کند. کاربرد لوله پلی اتیلن بیشتر در شبکه های انتقال آب، آبیاری تحت فشار، فاضلاب و زهکشی می باشد.

لوله پلی اتیلن کامل ترین و جامع ترین لوله در صنعت کشاورزی، آب و فاضلاب می باشد. قابلیت تولید با فشار اسمی مختلف از ویژگی های منحصر به فرد این لوله است، همچنین جابجایی و حمل و نقل آسان تری نسبت به لوله های چدنی و فلزی دارد.

پرکاربرد ترین لوله کشاورزی، لوله پلی اتیلن می باشد.

لوله پلی اتیلن در ایران به دو دسته کلی لوله پلی اتیلن استاندارد و لوله پلی اتیلن غیر استاندارد (لوله پلی اتیلن درجه 2) تقسیم می شود. لوله پلی اتیلن استاندارد نیز با سه نوع مواد مختلف تولید می شود:

 • لوله پلی اتیلن PE63
 • لوله پلی اتیلن PE80
 • لوله پلی اتیلن PE100

لوله پلی اتیلن استاندارد به سه گرید  B ، A و C دسته بندی می شود. گرید لوله پلی اتیلن بر اساس کیفیت مواد اولیه، میزان استفاده از ضایعات لوله پلی اتیلن در مرحله تولید، نوع خطوط تولید لوله پلی اتیلن، مساحت کارخانه لوله پلی اتیلن، آزمایشگاه و … توسط سازمان استاندارد ملی ایران تعیین می شود.

اصطلاحات رایج لوله پلی اتیلن:

لوله پلی اتیلن جوشی: تمام لوله های پلی اتیلن قابلیت اتصال از طریق جوش دارند، معمولا لوله ها از سایز 90 به بالا را از طریق جوش پلی اتیلن اتصال می دهند. و از سایز 20 الی 63 با استفاده از اتصالات پیچی عملیات نصب لوله پلی اتیلن انجام می گیرد.

لوله پلی اتیلن رولی: لوله ای که پس از خروج از خط تولید لوله پلی اتیلن بصورت رول (کلاف) بسته بندی می شود را لوله پلی اتیلن رولی یا لوله پلی اتیلن کلافی می گویند. لوله تا سایز 125 قابلیت رول شدن دارد و از سایز 160 به بالا امکان تولید بصورت کلافی ندارد و فقط شاخه ای تولید می شود. به علت نصب آسانتر و ارزان تر خریداران لوله پلی اتیلن کلافی را به شاخه ای ترجیح می دهند.

متراژهای رایج بسته بندی لوله پلی اتیلن کلافی:

 • لوله پلی اتیلن 16 میلیمتر (لوله آبیاری قطره ای 16): 400 متر
 • لوله پلی اتیلن 20 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 1/2 اینچ): 200 متر
 • لوله پلی اتیلن 25 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 3/4 اینچ): 200 متر
 • لوله پلی اتیلن 32 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 1 اینچ): 150 متر
 • لوله پلی اتیلن 40 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 1/4 1 اینچ): 100 متر
 • لوله پلی اتیلن 50 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 1/2 1 اینچ): 100 متر
 • لوله پلی اتیلن 63 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 2 اینچ): 100 متر
 • لوله پلی اتیلن 75 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 1/2 2 اینچ): 100 متر
 • لوله پلی اتیلن 90 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 3 اینچ): 100 متر
 • لوله پلی اتیلن 110 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 4 اینچ): 100 متر
 • لوله پلی اتیلن 125 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 5 اینچ): 100 متر

لوله پلی اتیلن شاخه ای: لوله ای که پس از خروج از خط تولید لوله پلی اتیلن بصورت شاخه 6 و یا 12 متری برش می خورد. تمام سایزهای لوله پلی اتیلن قابلیت تولید بصورت شاخه ای را دارند اما معمولا لوله ها از سایز 125 به بعد فقط بصورت شاخه تولید می شود.

لوله پلی اتیلن فاضلابی: تمام لوله های پلی اتیلن سنگین می تواند برای کاربرد فاضلابی استفاده شود. فقط تفاوت در این است که برای کاربرد فاضلابی از لوله پلی اتیلن شاخه ای + اتصالات جوشی استفاده می گردد. تفاوت لوله پلی اتیلن و لوله پی وی سی در میزان استحکام و بهای تمام شده است، لوله پلی اتین از استحکام و قیمت بیشتری برخوردار است.

لوله پلی اتیلن ارزان: قیمت لوله پلی اتیلن غیر استاندارد (لوله پلی اتیلن درجه 2) از لوله استاندارد پایین تر است. از آنجایی که معیار مشخصی برای تولید لوله پلی اتیلن غیر استاندارد در نظر گرفته نشده و ابزار نظارتی خاصی برای سنجیدن کیفیت این نوع لوله ها وجود ندارد گاها این لوله ها با کیفیت بسیار بسیار پایین تولیده شده و در نهایت کشاورز دچار خسارت می شود. در ادامه مطلب راهکاری برای تشخیص کیفیت لوله به شما کشاورزان و فروشندگان لوله پلی اتیلن ارائه خواهیم داد.

لوله پلی اتیلن درجه 2: به لوله های پلی اتیلن غیراستاندارد لوله پلی اتیلن درجه 2 یا لوله پلی اتیلن کابلی گفته می شود، لوله پلی اتیلن کابلی فاقد مهر استاندارد می باشد، بنابراین با توجه به نبودن سیستم نظارتی خاص و مشخصی کیفیت آن کاملا بستگی به مواد اولیه آن دارد. در اکثر موارد کیفیت لوله کابلی از لوله پلی اتیلن استاندارد کمتر می باشد، در مواردی هم کیفیت کاملا یکسان می باشد و فقط قیمت لوله پلی اتیلن متفاوت است.

لوله کابلی:به لوله ای که به عنوان محافظ کابل برق و خطوط مخابراتی استفاده می شود لوله کابلی گفته می شود، این لوله می تواند از جنس پلی اتیلن باشد یا پی وی سی. بسته به سایز کابل برق و تعداد رشته آن از لوله با سایز بزرگتری استفاده می شود.

لوله پلی اتیلن غلاف: به عنوان غلاف و محافظ در صنعت های مختلف بکاربرده می شود و اکثرا کیفیت لوله مهم نمی باشد.

لوله پلی اتیلن تک جداره: امروزه در سراسر دنیا لوله پلی اتیلن بصورت تک جداره تولید می شود. تمام لوله هایی که در محیط پیرامون خود مشاهده می کنید تک جداره (تک لایه) می باشند.

لوله پل اتیلن دو جداره: به لوله های کاروگیت که بصورت دو لایه (جداره) تولید می شود لوله پلی اتیلن دوجداره گفته می شود، لوله های کاروگیت فقط بصورت شاخه ای تولید می شوند و برای انتقال فاضلاب در شبکه های اگو شهری استفاده می شود. به علت تولید لوله کاروگیت بصورت حلقوی این لوله ها مقاومت مکانیکی بسیار بالایی در برابر فشار های بیرونی دارند.

محاسبه قیمت لوله پلی اتیلن:

قیمت لوله پلی اتیلن: بهای تمام شده لوله پلی اتیلن با دو عامل مواد اولیه و وزن لوله رابطه مستقیم دارد. هرچه کیفیت مواد اولیه و خلوص بالاتر قیمت لوله بیشتر می شود، هر چه تحمل فشار لوله پلی اتیلن بالاتر باشد ضخامت جداره لوله بیشتر و در نتیجه قیمت تمام شده گران تر خواهد بود. تولید کنندگان لوله پلی اتیلن به صورت زیر قیمت لوله پلی اتیلن را محاسبه می کنند: حاصلضرب قیمت مواد اولیه در وزن یک متر لوله = بهای تمام شده لوله برای یک متر

نحوه محاسبه قیمت لوله پلی اتیلن: اگر تابحال برای خرید لوله به فروشندگان عمده لوله پلی اتیلن مراجعه داشته اید حتما هنگام پرسیدن قیمت با این حالت مواجه شدید که فروشنده لوله همانند طلا فروش ها با استفاده از ماشین حساب خود عددی را ضربدر عدد دیگری کرده سپس قیمت را اعلام می کنند. بلی همان طور که متوجه شدید قیمت لوله پلی اتیلن به علت نوسان در قیمت مواد اولیه بصورت روزانه اعلام می شود. در اینجا دو روش برای اطلاع از قیمت روز لوله پلی اتیلن برای شما معرفی می کنیم:

روش اول: ارتباط با تولید کننده لوله پلی اتیلن و دریافت لیست قیمت لوله پلی اتیلن، این لیست قیمت شامل بهای تمام سایزها در فشار کاری مختلف می باشد و در یک برگه A4 تدوین شده است.

روش دوم: ارتباط با تولید کننده لوله پلی اتیلن و استعلام قیمت لوله بر حسب کیلوگرم، سپس با مراجعه به جدول وزن لوله پلی اتیلن و یافتن وزن یک متر لوله پلی اتیلن می توانید با استفاده از حاصلضرب وزن در قیمت برحسب کیلوگرم قیمت روز لوله پلی اتیلن را محاسبه نمایید.

برای محاسبه قیمت لوله پلی اتیلن اطلاع از وزن لوله ها الزامی است، به عنوان مثال وزن یک رول صد متری لوله 90 با تحمل فشار شش برابر با 118 کیلوگرم است، یعنی هر متر لوله 1.18 کیلوگرم وزن دارد. حالا کافی است قیمت مواد را داشته باشید و در عدد 1.18 ضرب کنید تا قیمت لوله 90 محاسبه شود: 

17110 =(14500)×(1.18) 

فرمول محاسبه قیمت لوله پلی اتیلن
قیمت لوله پلی اتیلن = (قیمت مواد) x (وزن یک متر لوله)

همان طور که در مثال فوق مشاهده می کنید قیمت هر متر لوله  17،110 تومان محاسبه شد. (قیمت هر کیلوگرم مواد لوله را بصورت پیشفرض 14،500 تومان در نظر گرفتیم)

برای لیست قیمت لوله و اتصالات پلی اتیلن در سال 1402 ایـنجـا را لمس کنید.

عمر لوله پلی اتیلن: بر اساس داده های آزمایشگاهی و کارکرد لوله پلی اتیلن در شرایط استاندارد عمر مفید 50 سال خواهد بود. منظور از شرایط استاندارد یعنی رعایت حداکثر فشار قابل تحمل لوله، جابجایی، پهن کردن و نصب لوله پلی اتیلن با رعایت کلیه دستورات نصب، مدفون کردن لوله در عمق مناسب و خاک توصیه شده، رعایت حداقل و حداکثر دمای آب داخل لوله.

سایز های پرکاربرد لوله های پلی اتیلن:

 • لوله پلی اتیلن 20 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 1/2 اینچ)
 • لوله پلی اتیلن 25 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 3/4 اینچ)
 • لوله پلی اتیلن 32 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 1 اینچ)
 • لوله پلی اتیلن 40 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 1/4 1 اینچ)
 • لوله پلی اتیلن 50 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 1/2 1 اینچ)
 • لوله پلی اتیلن 63 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 2 اینچ)
 • لوله پلی اتیلن 75 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 1/2 2 اینچ)
 • لوله پلی اتیلن 90 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 3 اینچ)
 • لوله پلی اتیلن 110 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 4 اینچ)
 • لوله پلی اتیلن 125 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 5 اینچ)
 • لوله پلی اتیلن 160 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 6 اینچ)
 • لوله پلی اتیلن 200 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 8 اینچ)
 • لوله پلی اتیلن 250 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 10 اینچ)
 • لوله پلی اتیلن 315 میلیمتر (لوله پلی اتیلن 12 اینچ)

 

بیشتر بخوانید، مقاله پیشنهادی مدیر سایت مرتبط با لوله پلی اتیلن: لوله پلی اتیلن چیست؟

 

سئوال: آیا قیمت لوله پلی اتیلن کلافی با شاخه ای متفاوت است؟

جواب: خیر، قیمت لوله پلی اتیلن فقط به دو مشخصه اصلی بستگی دارد 1)سایز لوله 2)فشار اسمی لوله

سئوال: کدام بهتر است، لوله پلی اتیلن استاندارد یا لوله پلی اتیلن غیر استاندارد؟

جواب: به طور قطع و یقین لوله پلی اتیلن استاندارد کیفیت بهتری از لوله پلی اتیلن درجه 2 دارد. اما گاهی اوقات کیفیت پایین تر هم جوابگوی نیاز شما برای آبرسانی می باشد، پس این شما هستید که باید تصمیم گیری کنید که لوله پلی اتیلن را با چه کیفیت و چه ضخامتی خریداری کنید. شرکت صنایع پلاستیک HK Drip با بیش از یک دهه سابقه تولید آماده می باشد که جوابگوی نیاز شما باشد و منطبق با کاربرد و شرایط محیطی لوله ای متناسب با ویژگی های مورد نیاز شما تولید و ارائه نماید.

سئوال: لوله پلی اتیلن با چه فشاری انتخاب کنیم؟

جواب: فشار مناسب برای پروژه های سازمان آب و مواردی که آب بصورت شبانه روزی و بی وقفه تحت فشار می باشد حداقل 10 اتمسفر و حداکثر 16 اتمسفر می باشد. فشار مناسب برای پروژه های آبیاری مزارع، باغات و ویلاها که میانگین 3 ماه در سال مورد استفاده قرار می گیرد با توجه به سایز لوله از 4 الی 10 اتمسفر می تواند متغیر باشد.

سئوال: لوله پلی اتیلن PE80 یا لوله پلی اتیلن PE100 کدام بهتر است؟

جواب: توجه نمایید منظور از فشار اسمی لوله، میزان فشار قابل تحمل لوله از طرف آب داخل لوله می باشد. در بعضی موارد لوله پلی اتیلن به علت فشارهای بیرونی و صدمات فیزیکی دچار آسیب پذیری می شود. بنابراین ضخامت لوله پلی اتیلن در طول عمر لوله بسیار تاثیرگذار خواهد بود. در فشار اسمی یکسان ضخامت لوله پلی اتیلن PE100 کمتر از لوله پلی اتیلن PE80 می باشد و گاهی اوقات این ضخامت کم باعث صدمات فراوان به شبکه آبرسانی می شود.

به طور کلی فقط در فشار های بیشتر از 10 اتمسفر از لوله پلی اتیلن PE100 استفاده کنید، ضخامت لوله در دوام و پایداری لوله بسیار مهم می باشد. اغلب مشاهده شده علی رقم استفاده از بهترین و خالص ترین گرید مواد اولیه به علت کم بودن ضخامت لوله، یک سنگ ریزه به اندازه نخود لوله را سوراخ کرده و باعث هدر رفت آب این مایه گران بها شده است.

با بیش از پانزده سال سابقه در خدمت شما هستیم. برای هرگونه سئوال و یا مشاوره رایگان تجهیزات آبیاری، ماشین آلات کشاورزی، سم و کود از قسمت انجمن آبیاری پرسش خود را مطرح کنید، جوابگوی شما خواهیم بود. تیم تخصصی شرکت صنایع کشاورزی هژبری و کریمی تولید کننده محصولات صنایع پلاستیک HK Drip آماده پاسخ گویی به شما عزیزان می باشد.