نوار تیپ / نوار آبیاری قطره ای

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

نوار تیپ HK Drip با آبدهی دقیق و یکنواخت

 • نوار تیپ آبیاری چیست؟
 • عمر مفید نوار تیپ چند سال است؟
 • فشار لازم برای نوار تیپ چه میزان می باشد؟
 • نوار تیپ ایرانی استفاده کنیم یا نوار تیپ پلاکدار خارجی؟
 • از نوار تیپ برای آبیاری چه محصولاتی استفاده می شود؟
 • برای آبیاری درختان از نوارتیپ استفاده کنیم یا لوله ۱۶ قطره ای؟
 • فاصله مناسب قطره چکان های نوار تیپ برای هر محصول زراعی چند سانت می باشد؟

اگر شما هم این سئوالات را در ذهن خود دارید با ما همراه باشید و مقاله زیر را مطالعه کنید، مطالب این صفحه توسط تیم تخصصی صنایع کشاورزی هژبری و کریمی اولین تولید کننده نوار آبیاری قطره ای در مشهد نوشته شده است.

تعریف نوار تیپ: نوارتیپ، به لوله ای نوار مانند که قطره چکان سرخود می باشد گفته می شود. این نوار به گونه ای طراحی شده است که روزنه های ورودی آب، لوله زیگزاکی کناری و خروجی آب یک واحد منسجم را تشکیل می دهند. آب از روزنه های ورودی آب به داخل لوله زیگزاکی که برای پایین آوردن فشار آب پیش بینی شده است هدایت می شود و پس از طی کردن مسیر پر پیچ و خم با دبی مشخص از نوار خارج می شود.

اگر بخواهیم انواع نوار تیپ کشاورزی را نام ببریم می توان به دو نوع نوار تیپ بغل دوخت و نوار تیپ پلاک دار نام برد. نوار تیپ پلاک دار یا همان نوار تیپ خارجی بجای داشتن دوخت دارای پلاک در فواصل مشخص برای خروج آب می باشد.

نوارتیپ مناسب برای کشت های ردیفی و صیفی جات می باشد. در کشور ایران بیشترین میزان استفاده کشاورزان از نوار تیپ برای گوجه فرنگی، خیار و ذرت می باشد، سایر محصولات عبارتند از: خربزه، ملون، توت فرنگی، لوبیا، کاهو، بادمجان، پیاز، گل محمدی، پنبه، آلوئه ورا، گندم، هندوانه و …

مشخصات نوار تیپ آبیاری:

نوارهای آبیاری قطره ای در فواصل خروجی ۱۰، ۲۰، و یا ۳۰ سانتیمتری تولید می شوند. هر رول نوار تیپ آبیاری ۱۰۰۰ متر می باشد. قیمت نوار تیپ مانند لوله های پلی اتیلن به روز است و معمولا در دو ضخامت ۱۷۵ و ۲۰۰ میکرون تولید می شوند.

تولید نوار تیپ:

فضای لازم برای خط تولید نوار تیپ ۱۵ متر می باشد و هر خط با ظرفیت تولید روزانه ۷۵ کلاف نوارتیپ کار می کند.

نوار تیپ آبیاری دارای ضخامت کمی می باشد به همین دلیل هنگام جابجایی، حمل و پهن کردن به آسانی آسیب می بیند. نوع بسته بندی نوار تیپ برای جلوگیری از صدمات فیزیکی بسیار مهم است. در موارد زیادی کشاورز بعد از نصب کردن نوار در مزرعه هنگام آبیاری محصولات متوجه وجود سوراخ هایی ریز در نوار تیپ می شود، که پس از بررسی مشخص شده است این سوراخ ها بر اثر صدمات فیزیکی هنگام حمل و نقل اتفاق افتاده است. بسته بندی با کارتن بهترین نوع بسته بندی نوار تیپ می باشد زیرا نوارتیپ را در برابر ضربات احتمالی وارده و اجسام تیز و برنده کاملا مقاوم می کند. دقت داشته باشید غیر از اجسام تیز ضربات محکم به نوار باعث آسیب دیدگی دوخت نوار تیپ و در نهایت نامنظم شدن آبدهی را در پی خواهد داشت. اگر قصد انبار کردن نوارتیپ برای مدت زمان زیادی دارید از چیدن بیشتر از ۸ عدد نوار تیپ روی هم خودداری کنید زیرا باعث آسیب به نوارتیپ می شود.

در سال های اخیر با توجه به افزایش قیمت کاغذ و رقابتی شدن بازار برخی از تولیدکنندگان نوار تیپ بجای استفاده از کارتن در بسته بندی ترجیح داده اند مقوا یا کاغذ را جایگزین کارتن کنند. در این صورت حداقل پنج هزار تومان به ازای هر کلاف به نفع تولید کننده خواهد بود اما احتمال خسارت به کشاورز بر اثر صدمات فیزیکی نوار تیپ جبران ناپذیر می شود.

جدول زیر برای فروشندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن تدوین شده است. در این جدول حداکثر میزان ظرفیت ماشین های باری برای حمل نوار تیپ درج شده است.

ظرفیت ماشین های باری برای بارگیری نوار تیپ
نوع ماشین تعداد کلاف توضیحات
وانت پیکان ۶۰ عدد پوشاندن بار بوسیله چادر الزامی است
نیسان آبی ۱۵۰ عدد پوشاندن بار بوسیله چادر الزامی است
خاور ۳۰۰ عدد مسقف
کامیون (تک) ۶۰۰ عدد پوشاندن بار بوسیله چادر الزامی است
ده چرخ ۹۰۰ عدد پوشاندن بار بوسیله چادر الزامی است
تریلی ۱۸ چرخ ۲۰۰۰ عدد مسقف (ترانزیت)

 

مهم ترین قسمت تولید نوار آبیاری قطره ای دوخت آن می باشد، زیرا این دوخت نوار تیپ است که میزان آبدهی نوار تیپ را تعیین می کند.

همان طور که برای شما شرح داده شد در نوار های بغل دوخت یا همان نوار درز دار، آب از طریق روزنه ها وارد دوخت می شود و پس از طی کردن مسیر با دبی مشخص از نوار تیپ خارج می شود. کشاورزان عزیز توجه داشته باشید در نوارهای بغل دوخت دبی آب با فاصله قطره چکان ها رابطه معکوس دارد. به عنوان مثال در نوار تیپ ۲۰ سانتیمتر حداقل دبی با فشار ۱ اتمسفر ۲/۸ لیتر می باشد و دبی کمتر از ۲/۸ لیتر در ساعت امکان پذیر نمی باشد. زیرا آب فقط در طول ۲۰ سانتیمتر از مسیر پر پیچ و خم دوخت عبور می کند و برای دبی کمتر الزاما مسیر طولانی تری برای کاهش دبی باید طی شود. فشار استاندارد برای آبدهی نوار تیپ ۱ اتمسفر می باشد و فشار کمتر باعث می شود آبدهی در تمام نقاط نوارتیپ یکنواخت نباشد.

قطر داخلی نوار تیپ ۱۶/۵ میلیمتر می باشد. اگه این عدد را به ۱۶ برسانیم قطر داخلی کاهش پیدا کرده و اتصالات به سختی داخل نوار تیپ می رود، همچنین به دلیل کوچک بودن قطر نوار تیپ و عدم ورود آب کافی به داخل آن طول مفید آبدهی نیز کاهش پیدا خواهد کرد. اندازه گیری دقیق قطر داخلی نوارتیپ فقط در آزمایشگاه امکان پذیر است و مستلزم وقت و هزینه خواهد بود. در اینجا روشی کاربردی و آسان به شما آموزش خواهیم داد تا هنگام خرید نوار تیپ مطمئن شوید قطر داخلی ۱۶/۵ است، در این روش نیاز به نیم متر لوله ۱۶ قطره ای و نیم متر نوارتیپ خواهید داشت. آزمایش شروع می شود؛ سعی کنید لوله ۱۶ را داخل نوارتیپ هدایت کنید اگر این کار به سادگی انجام شود مطمئن باشید قطر داخلی ۱۶/۵ میلیمتر می باشد؛ و اگر لوله ۱۶ داخل نوار تیپ هدایت نشد بدانید قطر داخلی نوار تیپ در حدود ۱۶ میلیمتر و یا کمتر است.

جدول های زیر برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد میزان آبدهی نوار تیپ درزدار با فواصل قطره چکان مختلف در فشار ۱ اتمسفر تدوین شده است:

اطلاعات فنی نوارهای آبیاری تیپ بغل دوخت HK Drip ضخامت ۱۷۵ میکرون
۱۷۵ ۱۷۵ ۱۷۵ ضخامت (µ)
۳۰ ۲۰ ۱۰ دو ردیفه ۱۰ یک ردیفه فاصله قطره چکان ها (cm)
۳ ۳ ۲٫۵ ۱٫۲ ۲٫۲ آبدهی با فشار ۱ اتمسفر (L/H)
۱۶٫۵ ۱۶٫۵ ۱۶٫۵ قطر داخلی (mm) 
۱۰۰۰ ۱۰۰۰ ۱۰۰۰ طول رول (m)
۱۱۰ ۸۰ ۸۰ ۶۰ طول مفید آبدهی (m)
۱۲٫۵ ۱۲٫۵ ۱۴٫۵ ۱۲٫۵ وزن رول (kg)
۱۱٫۵ ۱۱٫۵ ۱۳٫۵ ۱۱٫۵ وزن هر متر نوار (gr)

 

اطلاعات فنی نوارهای آبیاری تیپ بغل دوخت HK Drip ضخامت ۲۰۰ میکرون
۲۰۰ ۲۰۰ ۲۰۰ ضخامت (µ)
۳۰ ۲۰ ۱۰ دو ردیفه ۱۰ یک ردیفه فاصله قطره چکان ها (cm)
۳ ۳ ۲٫۵ ۱٫۲ ۲٫۲ آبدهی با فشار ۱ اتمسفر (L/H)
۱۶٫۵ ۱۶٫۵ ۱۶٫۵ قطر داخلی (mm) 
۱۰۰۰ ۱۰۰۰ ۱۰۰۰ طول رول (m)
۱۱۰ ۸۰ ۸۰ ۶۰ طول مفید آبدهی (m)
۱۴ ۱۴ ۱۶ ۱۴ وزن رول (kg)
۱۳ ۱۳ ۱۵ ۱۳ وزن هر متر نوار (gr)

 

وزن هر رول نوارتیپ مرغوب بالای ۱۰ کیلوگرم است، هنگام خرید به وزن نوار تیپ دقت داشته باشید، هر چه وزن نوار سبک تر باشد ضخامت آن کمتر شده و در نتیجه تحمل کمتری در مقابل فشار آب خواهد داشت. در بعضی موارد نوار تیپ با وزن سبک دارای متراژ کمتر از ۱۰۰۰ متر بوده است.

طریقه نصب صحیح نوار تیپ به اینصورت می باشد که می بایست دوخت نوار رو به آسمان باشد و برای جلوگیری از جابجایی نوار تیپ هنگام باد به اندازه ۵ الی ۱۰ سانتی متر زیر خاک مدفون شود. در مزرعه های مدرن این کار بوسیله تراکتور مخصوص انجام می شود. در زمین های شیبدار نوارتیپ را عمود بر شیب زمین نصب کنید. برای آب بندی کامل از اتصالات پیچی نوارتیپ استفاده کنید، اتصالات کشویی برای نوار تیپ پلاک دار و بدون درز طراحی و ساخته شده است. حداکثر طول مفید برای نوار تیپ با فاصله قطره چکان ۲۰ سانتیمتر ۸۰ متر است، طول بیشتر باعث می شود آبدهی قطره چکان ها یکنواخت نباشد و به انتهای خط آب کمتری برسد.

فیلم آموزشی دستگاه نوار تیپ پهن کن (تماشا در آپارات)

تعاریف اصطلاحات جدول ها:

دبی: به میزان آبدهی هر خروجی قطره چکان نوارتیپ، دبی گفته می شود و برحسب لیتر در ساعت محاسبه می شود.

طول مفید آبدهی: حداکثر متراژ مجاز نوار تیپ برای توزیع یکنواخت و استاندارد آب در سیستم آبیاری قطره ای.

سئوالات متداول:

– آیا تولید کننده های موفق لوله پلی اتیلن می توانند در تولید نوار تیپ هم موفق باشند؟

شباهت تولید نوار تیپ با لوله پلی اتیلن فقط در نوع مواد اولیه می باشد اما مراحل کاملا متفاوتی دارد. تولید نوار آبیاری قطره ای برخلاف تولید لوله پلی اتیلن نیازمند تجربه کافی، دقت بسیار زیاد و کنترل کیفی بسیار قدرتمندی می باشد. به همین دلیل بعضی از افراد که در زمینه تولید لوله موفق بوده اند، شروع به تولید نوارتیپ نموده اند اما در تولید نوار نتوانسته اند موفقیت خود را ادامه دهند.

– آیا نوار تیپ ۴۰ سانتیمتر، ۵۰ سانتیمتر وجود دارد؟

خیر، نوار تیپ فقط در فواصل ۱۰ ، ۲۰ و ۳۰ سنتیمتر تولید می شود، بیشترین فراوانی فاصله قطره چکان ها نوارتیپ ۲۰ سانتیمتر می باشد که بیش از ۹۰ درصد تولید کارخانجات را شامل می شود. برای فواصل بیشتر می توانید از لوله ۱۶ قطره ای به همراه قطره چکان آبیاری استفاده نمایید.

-آیا نصب فیلتراسیون برای سیستم آبیاری تیپ الزامی است؟

در صورتیکه نوارتیپ را در گلخانه استفاده نمی کنید خیر لازم نیست، در اکثر مناطق ایران می توانید بدون نصب فیلتراسیون یک دوره کشت از نوار تیپ استفاده نمایید. به علت استفاده مکرر از کود محلول و مدت زمان آبدهی بیشتر نصب فیلتراسیون برای نوارهایی که در گلخانه استفاده می شود توصیه می گردد.

– یک دوره کشت شامل چه مدت زمانی است؟

عمر مفید نوارتیپ یک دوره کشت و یا یک سال زراعی می باشد. در این که دوره کشت شامل چه مدت زمانی می باشد اختلاف نظرهای متفاوتی وجود دارد؛ دوره کشت حداقل ۳ ماه و حداکثر ۶ ماه برای محصولات زراعی در نظر گرفته می شود.

-آیا می توان دو فصل زراعی از نوار تیپ استفاده کرد؟

خیر، استفاده از نوارتیپ برای دو فصل زراعی فقط یک جمله تبلیغاتی می باشد. حتی با فرض اینکه نوارتیپ بسیار با کیفیت باشد در حال حاضر با توجه به میزان دستمزد دریافتی کارگران و هزینه جمع آوری و انبار کردن نوارتیپ این کار توجیه اقتصادی ندارد. همچنین در کشت هایی همانند ذرت با استفاده از نوار تیپ، ریشه های ذرت نوار را به زمین تثبیت می کند و امکان جمع آوری نوارتیپ پس از پایان دوره کشت امکان پذیر نمی باشد، همچنین در کشت چغندر قند با استفاده از نوارتیپ به علت اجرای چندین مرحله سله شکنی و جمع کردن علف های هرز نوارتیپ آسیب می بیند و سوراخ شده و عملا بیشتر از یک دوره کشت دوام نمی آورد.

تاریخچه نوار تیپ: شروع تولید نوار تیپ در جهان به بیست سال نمی رسد و این عدد در ایران زیر ده سال می باشد. نوار تیپ شیراز از اولین ها در ایران بود و پس از آن نوار تیپ اصفهان، با گذشت مدت زمانی نوار تیپ تهران و نوارتیپ مشهد نیز به بازار آمده و وارد چرخه تولید نوارتیپ شدند. در حال حاضر در بسیاری از شهرستان های کوچک تولید نوار آبیاری قطره ای رونق گرفته است.

ضمانت نوار تیپ آبیاری: تقریبا تمام نوارهای بغل دوخت دارای یک فصل زراعی گارانتی می باشند، اما اینکه گارانتی شامل چه مواردی خواهد بود به مفاد قرارداد خریدار و تولید کننده نوار تیپ بستگی دارد. توجه داشته باشید در صورت معیوب بودن نوار شرکت تولید کننده فقط نوارتیپ معیوب را با نوار تیپ جدید تعویض می کند و کلیه هزینه ها شامل کرایه، کارگر و خسارت کشت را به عهده نخواهد گرفت. لذا توصیه اکید می شود در هنگام خرید نوارتیپ نهایت دقت را بجا آورید. همچنین دریافت ضمانت نامه معتبر با ذکر موارد دقیق گارانتی از فروشنده می تواند شما را در مقابله با خسارات احتمالی ناشی از نوارتیپ معیوب کمک نماید.

نکات مهم درگارانتی نوارتیپ آبیاری: نصب فیلتراسیون الزامی می باشد و در صورت عدم نصب فیلتراسیون مناسب و گرفتگی قطره چکان ها شرکت های تولید کننده نوار تیپ هیچگونه مسئولیتی برعهده نخواهند گرفت. لذا اگر در منطقه شما آب دارای ذرات معلق فراوان است و یا آب مورد استفاده از مرداب تهیه می شود و جلبک دارد نصب فیلتراسیون توصیه می گردد. برای خرید و نصب نوار تیپ در مشهد، با توجه به آب منطقه، ملزم به استفاده از فیلتراسیون نمی باشید. همچنین در صورتی که نوار تیپ را به همراه پلاستیک پهن می کنید، روی پلاستیک را با مقدار اندکی خاک بپوشانید تا بر اثر نور خورشید و ذره بینی شدن نوار تیپ سوراخ نشود چون سوراخ شدن نوارتیپ بر اثر ذره بینی شامل موارد گارانتی نمی باشد. حداقل و حداکثر فشار آب را در سیستم آبیاری قطره ای متناسب با توصیه های شرکت تولید کننده نوار آبیاری تنظیم نمایید.

 • برای خرید نوار تیپ مشهد بصورت عمده و کلی بصورت بی واسطه از صنایع پلاستیک HK Drip با شماره ۰۵۱۳۲۴۶۴۰۰۳ تماس بگیرید.
 • اگر هنوز سئوال دیگری در ذهن خود دارید و نیازمند مشاوره تخصصی بصورت رایگان می باشید از قسمت دیدگاه سئوال خود را مطرح کنید، در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.

مدیر سایت

مدیر سایت

مشاور وب سایت و مدیر انجمن آبیاری HK Drip

13 دیدگاه

محمد نعمت اللهی · 29/12/2020 در 4:18 ب.ظ

سلام وقت بخیر
بنده از سیستان و بلوچستان شهرستان سراوان هستم
مقدار ۳ هکتار زمین رو امسال میخواستم طرح آبیاری با تیپ اجرا کنم
هم از طریق نحوه اجرا و هم از طریق تامین ملزومات نیازمند مشاوره شما هستم
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  مدیر سایت

  مدیر سایت · 29/12/2020 در 5:40 ب.ظ

  باسلام خدمت آقای محمد نعمت اللهی
  جهت مشاوره دقیق لطفا موارد زیر را ذکر کنید:
  ۱) ابعاد زمین
  ۲) نوع کشت

   محمد نعمت اللهی · 29/12/2020 در 9:21 ب.ظ

   ابعاد ۴۰۰*۸۰
   کشت گوجه و بادمجان

    مدیر سایت

    مدیر سایت · 30/12/2020 در 5:33 ب.ظ

    مشخصات لوله اصلی آبیاری قطره ای: لوله پلی اتیلن ۹۰ میلیمتر شش اتمسفر
    طول لوله اصلی: ۴۰۰ متر
    مشخصات نوار تیپ برای آبیاری تیپ گوجه و بادمجان: ۱۷۵ میکرون با فاصله قطره چکان ۲۰ سانتیمتر
    طول هر خط نوار تیپ: ۸۰ متر (۲۵ کلاف نوارتیپ برای پروژه آبیاری قطره ای لازم می‌باشد)
    فاصله هر ردیف نوارتیپ با ردیف بعدی ۱۳۰ سانتی متر می‌باشد، هزینه تقریبی طرح آبیاری قطره ای شما شامل لوله، نوارتیپ و اتصالات ۱۹ میلیون تومان می باشد.

    ◇ برای توضیحات دقیق تر پلان آبیاری قطره ای با نوارتیپ به ایمیل شما ارسال شد.

محمد نعمت اللهی · 31/12/2020 در 9:07 ق.ظ

سلام وقت بخیر
در ابتدا تشکر میکنم از اینکه در اسرع وقت جواب بنده رو دادید🙏
بزرگوار چون اولین بار هست که بنده این طرح رو میخوام اجراکنم نیاز به توضیحات دقیق شما دارم لذا از شما عذر خواهی میکنم اگه زیاد وقتتون رو میگیرم 🙏
از چه موتور پمپی برای پمپاژ آب در لوله اصلی استفاده کنم؟
کل نوار های تیپ به صورت مستقیم به لوله اصلی وصل می‌شوند؟
روی زمین‌های ما طرح آبیاری کم فشار انجام شده، آیا از شیر برداشت شش اینچی که داریم میتونیم آب رو به لوله اصلی طرح(پلی اتیلن ۹۰) هدایت کنیم یا احتیاج به پمپاژ ثانویه داریم؟
ممنون میشم راهنماییم کنید 🙏

  مدیر سایت

  مدیر سایت · 02/01/2021 در 4:05 ب.ظ

  سلام مجدد
  نوارتیپ را با استفاده از شیر تیپ به ۱۶ و واشر بست ابتدایی ۱۶ میلیمتر به لوله اصلی وصل کنید.
  در مورد تامین فشار نیازی به پمپ ثانویه نیست، بر اساس توضیحات شما و طراحی پلان جدید با کمترین فشار کاری موجود می‌توانید زمین خود را آبیاری کنید. پلان جدید طرح آبیاری به ایمیل شما ارسال شد.

محمد نعمت اللهی · 02/01/2021 در 6:03 ب.ظ

با سلام
فیلتراسیون قیمتش چقدر در میاد
برای این ۳ هکتار لوله ها و اتصالات رو به همراه فیلتراسیون میتوانید برای ما بوسیله باربری بفرستید؟
چطور خریدها رو انجام بدیم؟
سپاس

  مدیر سایت

  مدیر سایت · 03/01/2021 در 4:32 ب.ظ

  در صورتی که آب مستقیما از چاه پمپاژ شود نیازی به فیلتراسیون ندارید. برای اطلاع از قیمت لوله و اتصالات با دفتر تماس بگیرید.

   محمد نعمت اللهی · 03/01/2021 در 4:55 ب.ظ

   سپاسگذارم 🙏

دانیال · 21/03/2021 در 10:45 ب.ظ

اندازه روزنه های نوار تیپ چقدر است؟

ایمان · 17/04/2021 در 1:36 ق.ظ

سلام. خسته نباشید. میخواستم بدونم دبی مصرفی هر نوار تیپ ۱۰۰۰متری برای کشت چغندر چقدر هست؟
با دبی ۱۶ لیتر بر ثانیه چقدر میشه چغندر تیپ در هر شبانه روز کشت کرد . ممنون

  مدیر سایت

  مدیر سایت · 19/04/2021 در 10:21 ق.ظ

  ایمان عزیز سلام، دبی هر رول ۱۰۰۰ متری نوارتیپ در فشار یک اتمسفر ۱۴۰۰۰ لیتر در ساعت می باشد.
  دبی مورد نظر شما جوابگوی ۴۰۰۰ متر نوار تیپ بصورت همزمان می باشد.توجه نمایید با دبی مورد نظر امکان آبیاری همزمان ۵۰۰۰ متر نوار تیپ نیز وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

 

برای ارتباط بصورت پیام متنی در واتساپ آیکون زیر را لمس کنید:

× ارتباط با ما